banner

Poticajna mjera "Baka – djed servis" - 360 eura mjesečno za skrb o unucima

user
calendar

Grad Samobor je prvi grad u Hrvatskoj koji uvodi poticajnu mjeru "Baka – djed servis", koja omogućava financijsku naknadu djedovima i bakama koji skrbe o unucima predškolske dobi. Ova mjera će olakšati roditeljima usklađivanje obiteljskih i poslovnih obaveza, pružiti financijsku podršku bakama i djedovima te poticati međugeneracijsku solidarnost.

"Po uzoru na Švedsku uveli smo ovu mjeru, koju smo prilagodili potrebama u Samoboru. Ova mjera donosi višestruke koristi – djedovi i bake dobivaju priliku za dodatni prihod, jer svjesni smo da su većini mirovine nedostatne za život, roditelji lakše organiziraju skrb za djecu, a obiteljske veze se dodatno jačaju. Ljubav prema unucima ne može se mjeriti, nije upitna i ne može se platiti, no kroz ovu mjeru ćemo bake i djedove nagraditi za njihov doprinos“ - pojasnila je gradonačelnica Petra Škrobot.

Ova mjera iznosi 360 eura mjesečno po djetetu, a odnosi se na djecu u dobi od 1 do 4 godine koja nisu upisana u gradske vrtiće ili obrt za čuvanje djece zbog nedostatka kapaciteta. Ovaj iznos jednak je subvencijama koje roditelji primaju za smještaj djece u privatnim vrtićima i obrtima dadilja.

Gradonačelnica je također naglasila kako ova mjera ne isključuje ulaganje u proširenje vrtićkih kapaciteta. “Intenzivno radimo na izgradnji novih vrtićkih kapaciteta, gradimo treći vrtić u ovom mandatu i nastavljamo s ulaganjima u izgradnju vrtića. Ovu mjeru smo donijeli kako bi se pomoglo djedovima, bakama i roditeljima te osiguralo kvalitetno čuvanje djece unutar obitelji", dodala je Škrobot.

Prijave će se zaprimati od 21. ožujka, obrađivati prema redoslijedu zaprimanja, a pravo se ostvaruje od 1. dana u mjesecu koji slijedi nakon mjeseca u kojemu je zahtjev zaprimljen.

“Pravo na naknadu ostvaruje dijete predškolske dobi od 1 do 4 godine koje nije upisano u vrtić ili obrt dadilja zbog nedostatka kapaciteta. Djetetu, korisniku naknade, koje do 1. travnja tekuće godine navrši četiri godine života, pravo na naknadu prestaje s 1. travnja tekuće godine. Dijete, korisnik naknade, koje četiri godine života navršava iza 1. travnja tekuće godine, pravo na naknadu može koristiti najdulje do 1. travnja sljedeće godine. Iznimno, pravo na naknadu može se produljiti najkasnije do 31. kolovoza tekuće, odnosno sljedeće godine isključivo ako dijete s datumom 1. rujna bude upisano u dječji vrtić ili obrt dadilja. Roditelj/posvojitelj dužan je podnijeti zahtjev za produljenje prava na novčanu naknadu. Dodatni uvjeti uključuju hrvatsko državljanstvo, prebivalište na području grada Samobora te zaposlenost oba roditelja ili njihov status redovnih studenata. Također, baka ili djed koji će primati naknadu moraju imati status umirovljenika i prebivalište u Samoboru te biti zdravstveno sposobni za brigu o unuku. Postupak odobravanja provodi Upravni odjel za društvene djelatnosti Grada Samobora, a nakon donošenja rješenja sklopit će se ugovor kojim će se urediti međusobna prava i obveze“ – pojasnila je Željka Tomašković.

„Vjerujem da će ovo biti primjer dobre prakse i da će ovu mjeru kao izrazito korisnu prepoznati i drugi gradovi u Hrvatskoj te također bakama i djedovima omogućiti naknadu za čuvanje unuka“ – zaključila je gradonačelnica Petra Škrobot.

Sve informacije o ostvarivanju prava na poticajnu mjeru "Baka - djed servis" bit će sa zahtjevom i popisom potrebne dokumentacije objavljeni na mrežnim stranicama grada Samobora, od 21. ožujka 2025. godine.

up
calendar-whitenext