banner

U borbu za Samobor ušao je i Darijo Kišiček iz nezavisne stranke Samo Tim: „Ovo je utrka na duge staze, ali Samobor je vrijedan svakog uloženog truda.”

user
calendar

U utrku za gradonačelnika Samobora, politolog Darijo Kišiček ulazi s jasnim stavom: gradu je potreban ozbiljan i odgovoran pristup, onakav kakav do sada – po njegovu mišljenju – nije postojao. Kritizira aktualnu vlast zbog vođenja grada bez dijaloga s građanima te upozorava na protukandidate koji, kako kaže, nude isključivo populističke parole bez konkretnih rješenja.

„Ljudi trebaju biti uključeni u razvoj svog grada – ne samo na izborni dan, već i u svakodnevnim odlukama koje oblikuju njihov životni prostor“, poručuje Kišiček. Ukazuje i na propuštene prilike: dok drugi gradovi napreduju, Samobor, kaže, stagnira.

Uz podršku Nezavisne stranke SamoTim, Darijo u kampanju ulazi s timom i programom koji se temelje na principima održivog razvoja, transparentnosti i uključivosti. „Moje iskustvo u EU projektima i savjetovanju mi pokazuje da je moguće ostvariti održivi razvoj, transparentnost i uključivost, a naš program sadrži konkretna i ostvariva rješenja za Samobor. Želimo vratiti povjerenje u politiku i pokazati da grad može voditi tim koji je tu za sve građane Samobora.”

Njegova vizija Samobora temelji se na aktivnom sudjelovanju građana. „Samoboru treba novi, uključiv model upravljanja – onaj u kojem će građani biti partneri, a ne pasivni promatrači.“

Kao politolog koji je još za vrijeme studija razmišljao o poticanju građanske aktivnosti, Kišiček naglašava važnost educiranja i motiviranja mladih za aktivno sudjelovanje u političkom životu. „Još za vrijeme studija političkih znanosti osvijestio sam koliko je važno da se svaki pojedinac uključi u politiku jer kroz nju može utjecati na oblikovanje života svoje zajednice. Moja kandidatura je prvi korak u tom smjeru i čast mi je što kao mlada osoba mogu pokazati da je vrijedno angažirati se.“

stranka_samotim.jpeg

Međutim, stanje u Samoboru, kaže, ne prati ovaj pozitivan ideal. Trenutačni model upravljanja Samoborom ne smatra učinkovitim i siguran je kako postoji bolji način vođenja grada. „Samobor ima veliki potencijal, ali je nažalost neiskorišten. Samo jedan od primjera je inertnost u provođenju energetske tranzicije.“ Dok drugi gradovi poput Križevaca, s upola manjim brojem stanovnika, već godinama uspješno provode projekte energetske učinkovitosti, Samobor je ostao na margini. „Križevci su već godinama uključili svoje građane kroz projekte poput ‘Križevačkih sunčanih krovova’, što ih je pozicioniralo kao predvodnike energetske neovisnosti. Zašto to nije napravio i Samobor?“

Kišiček odgovara jasno: „Gradska vlast je prespavala energetsku tranziciju – unatoč Akcijskom planu za energetski i klimatski održiv razvoj – osim zgrade Gradske uprave.“ Ovaj primjer samo je dio šireg problema, jer, dodaje, Samobor također nema ni samoborsku bolnicu, dok su gradovi s manjim stanovništvom poput Zaboka osigurali takvu infrastrukturu. „Kvaliteta i dostupnost zdravstvene skrbi nije pitanje veličine grada, već vizije i suradnje sa županijom. Trenutačno očito nedostaje i jedno i drugo.“

Neriješeni problemi se nastavljaju i u upravljanju prostorom i urbanim razvojem. „Nema ni znanja, ni volje, ni odlučnosti za upravljanje GUP-om,“ objašnjava Kišiček, ističući kako građani izražavaju nezadovoljstvo neravnomjernim razvojem i sve češćim narušavanjem povijesne jezgre grada. „Posebno zabrinjava zadiranje u povijesnu jezgru, gdje se stare obiteljske kuće ruše da bi se gradili višestambeni objekti u samom centru.“

Osim toga, Kišiček posebno upozorava na „preplaćivanje brojnih projekata u protekle četiri godine“, s naglaskom na javni prijevoz. „Javni prijevoz se promovira kao besplatan, a zapravo nije. Prema objavljenim računima za prva tri mjeseca ove godine, grad će u četiri godine platiti čak 6,8 milijuna eura više nego što bi trebalo, i to pod uvjetom da ne dođe do daljnjih povećanja.“ Takve pogreške, ističe, nisu slučajne, već rezultat provođenja loše studije i ignoriranja upozorenja građana. „Uvedeni su brojni dodatni polasci i izmjene koje nisu bile obuhvaćene natječajem, a sada se dodatno naplaćuju. Taj ‘besplatan’ prijevoz zapravo građane skupo košta, a tim novcem mogli su se realizirati drugi projekti koji bi donijeli stvarnu korist.“

Kišiček smatra da je potrebna hitna modernizacija gradske infrastrukture i prometne politike. Rješavanje prometnog kolapsa smatra jednim od najvećih prioriteta. Zato planira izgradnju podzemne garaže na lokaciji starog kolodvora, što bi, kako kaže, direktno rješilo problem parkiranja i revitaliziralo centar grada. Paralelno s tim, predviđa uvođenje bike-sharing sustava te reviziju Generalnog urbanističkog plana: "Ne možemo planirati promet i infrastrukturu po modelima iz prošlog stoljeća dok se svakodnevno suočavamo s novim izazovima."

Posebno se osvrće na prometnu povezanost sa Zagrebom, navodeći da se grad guši u prometu, bez ijedne nove ceste i bez strateških ulaganja. Kao ključni projekt navodi most između Samobora i Zaprešića, koji je godinama bio planiran, no sada se, kaže, seli prema Svetoj Nedelji zbog loše političke komunikacije aktualne gradske vlasti. "Za to vrijeme Samobor, iako logičan partner u ovom projektu, ostaje po strani. To je rezultat loših odnosa aktualnog vodstva Samobora s ključnim dionicima – i to je šteta za sve nas."

most_preko_save_projekt_samotim.jpeg

Kišiček poručuje: "Potrebno je hitno uspostaviti odnose s gradovima u okruženju, kao i sa Županijom, te voditi Samobor kao grad partner drugim gradovima, a ne izolirani otok kako je to trenutačno slučaj. To je prvi korak prema povratku pravog Samoborčeka – onog na tračnicama."

U gospodarskom dijelu programa naglasak stavlja na podršku lokalnim poduzetnicima i obrtnicima. Kišiček predlaže gradske inovacijske vaučere za sufinanciranje do 50 lokalnih poduzetnika godišnje, i to s iznosima do 7.000 eura za digitalizaciju, savjetovanja, dizajn proizvoda i održive tehnologije. "Naš cilj je jasan – Samobor mora biti grad koji pomaže svojim poduzetnicima razvijati se i rasti jer jaka lokalna poslovna sredina znači jači grad."

Pritom dodaje da se zalaže za zadržavanje niskih stopa poreza na dohodak, što je, prema njegovim riječima, jedna od važnih prednosti grada: "To je prednost koju treba čuvati jer privlači poduzetnike i potiče lokalni razvoj. No, prioritet je odgovornost prema gradskom proračunu – svaka buduća odluka temeljit će se na jasnim analizama kako bi Samobor ostao i atraktivan, i fiskalno stabilan."

Ukoliko građani svoje povjerenje daju Dariju Kišičeku, on kaže da mogu očekivati potpunu suprotnost dosadašnjem načinu upravljanja gradom. Transparentnost i uključivost bit će temelji njegove politike. „Građani naprosto moraju znati na što se troše proračunska sredstva. Promjena koju će građani sigurno vidjeti je da se njihovi upiti ne ignoriraju, da se odluke ne donose “iza zatvorenih vrata”, te da napokon imaju uvid u ono što se događa s njihovim novcem.”

Ako dobije povjerenje građana, njegova zamjenica će biti Jelena Štajnkler. „Osim što je vrlo uspješna poduzetnica, Jelena prije svega zna slušati ljude, a to nam je zajedničko. Oboje volimo biti među građanima, čuti njihove priče i probleme iz prve ruke, jer smatramo da samo tako možemo donositi ispravne odluke u interesu građana. Njen praktičan pristup, odlučnost i empatija bit će snažan oslonac u vođenju grada.”

kisicek_i_stajnkler.jpeg

Njegova vizija Samobora u budućnosti je moderan, održiv i razvijen grad koji nudi visoku kvalitetu života i snažnu podršku lokalnom gospodarstvu. U njegovoj viziji, Samobor je mjesto gdje građani bez stresa dolaze u centar grada koji nije zagušen automobilima, već je otvoren i siguran za šetnju i vožnju biciklom. Parkiranje je riješeno podzemnom garažom, a obnovljeni Stari grad postaje živa kulturna i turistička atrakcija. Grad je partner poduzetnicima koji ovdje dolaze s motivacijom i lakoćom pokreću svoje poslovanje. Samobor se razvija i kao središte kongresnog turizma, što puni kongresnu dvoranu, hotele, restorane i kafiće, povećava prihod lokalnog gospodarstva i jača gradski proračun.

„Samobor ne smije biti samo “grad za umirovljenje”, nego i grad u kojem mlade obitelji ostaju, poduzetnici rastu, a studenti žele doći. To su konkretni koraci kojima čuvamo ono što volimo, ali i stvaramo Samobor za buduće generacije."

Darijo Kišiček poziva građane Samobora da mu daju povjerenje i zajedno krenu u novu eru upravljanja, temeljenog na transparentnosti, uključivosti i odgovornosti. Vjeruje da je to jedini put prema kvalitetnijem životu i stvarnom razvoju grada, koji je do sada propuštao brojne prilike.

up
calendar-whitenext