
Martin Obradović: “Nisam političar, ali znam kako grad može raditi kao ozbiljna firma”
U utrku za gradonačelničku fotelju Svete Nedelje ulazi Martin Obradović, nestranački kandidat uz podršku stranke Fokus, s više od 20 godina iskustva u privatnom sektoru. Trenutačno obnaša dužnost regionalnog direktora za devet zemalja u jednoj od najvećih svjetskih tehnoloških korporacija.
Vizija za transparentno upravljanje gradom
„Ja nisam političar. Ja sam čovjek koji voli uzeti stvari u svoje ruke i ponuditi konkretno rješenje. Osim toga, suprug sam, otac, sportaš i poslovni čovjek. To je moja definicija."
Sport je neizostavan dio njegova života. Završio je jednu od najzahtjevnijih utrka na svijetu – IRONMAN, koja uključuje 3.8 km plivanja, 180 km bicikliranja i 42.2 km trčanja. To nije samo fizički, već i mentalni izazov koji traži disciplinu, izdržljivost i predanost. „Nije sramota ni pustiti suzu u cilju,” priznaje Obradović. Upravo ta posvećenost, snaga volje i odlučnost da stigne do kraja vode ga i u ovoj političkoj utrci. Kako ističe, motivaciju za kandidaturu nije pronašao u političkoj ambiciji, već u iskrenoj želji za stvaranjem pozitivnih promjena.

„Moj motiv dolazi iz unutarnjeg poriva, želje da nešto promijenim, da doprinesem zajednici. Nisam ušao u ovo da se okoristim ili da se ostvarim. To sam već postigao u privatnom sektoru, gdje rezultat i vrijednosti govore sve. Ovdje sam jer vjerujem da grad može bolje i želim to dokazati.”
Grad, ističe, mora funkcionirati kao firma, s jasnim ciljevima, rokovima i mjerljivim rezultatima. „Moramo imati plan, moramo znati što želimo postići i kako to možemo ostvariti. Da bismo riješili dugoročne probleme, ne možemo čekati samo na izbore. Tjedni brifinzi, transparentni ciljevi, mjerenje učinka – tako se vodi grad,” poručuje.
Obradović smatra kako grad trenutačno funkcionira bez jasnog smjera i vizije, uz donošenje odluka koje djeluju stihijski i nepromišljeno. Kritizira nedostatak strateškog planiranja, navodeći primjere projekata koji su loše izvedeni i kasnije zahtijevaju dodatne ispravke i troškove. Posebno ističe manjak transparentnosti u radu gradske uprave. Vrlo oštro kritizira način na koji se trenutno troše gradska sredstva. Po njegovu mišljenju, grad bi se trebao voditi otvoreno i odgovorno, s jasnim informacijama dostupnim svim građanima, kako bi povjerenje javnosti ponovno bilo uspostavljeno i grad napokon počeo raditi u interesu svojih stanovnika.
„Moramo osigurati da gradska uprava bude potpuno transparentna i da građani imaju mogućnost pratiti svaki korak koji se poduzima. Otvorena komunikacija s građanima mora biti prioritet. Građani moraju znati što se događa s njihovim novcem.”
Upravo to je i prvi stup njegovog programa - transparentno i digitalno upravljanje. „Otvoreni proračuni, fer natječaji, digitalna dostupnost svih informacija. Kompletna transparentnost svih ulaznih računa i javnih natječaja. To je minimum koji građani moraju imati.” Obradović planira modernizirati gradsku upravu primjenom umjetne inteligencije za pretraživanje svih dokumenata i kontekstualizaciju podataka – za građane, ali i za investitore.
Razvoj infrastrukture
Velik dio Svete Nedelje i dalje je bez osnovne komunalne infrastrukture – nedostaju kanalizacija, asfaltirane ceste, javna rasvjeta, pa čak i osnovni pristupni putevi. „Trećina grada još uvijek nema kanalizaciju“, ističe Obradović. U nekim naseljima djeca nemaju ni siguran put do škole jer ondje još uvijek nema nogostupa. Posebno naglašava problem nekontroliranog urbanističkog širenja. „Zemljišta se prodaju, kuće se grade, ali izgradnja infrastrukture ne prati taj rast.” Zbog toga njegov drugi programski stup odnosi se upravo na promišljen razvoj i planiranje, u kojem urbanizam, komunalna infrastruktura i javne usluge moraju biti usklađeni.
„Grad mora rasti, ali planski, bez improvizacija koje narušavaju kvalitetu života postojećih stanovnika“, poručuje. U sklopu svog plana razvoja, najavljuje uvođenje biciklističkih staza, unapređenje javnog prijevoza, pametne semafore i bolje sustave parkiranja. Međutim, grad pati od niza „čepova“ koji blokiraju daljnji razvoj, uključujući prometne gužve i lošu povezanost. Zato planira povezivanje svih naselja sigurnim nogostupima, sanaciju prometnih crnih točaka te izgradnju novih prometnih koridora koji će omogućiti bolju protočnost bez negativnog utjecaja na stanovnike.
Obradović kritizira pojedine projekte koji se provode u Svetoj Nedelji, smatrajući da su mnogi od njih nerealni, kasne ili nisu usklađeni sa stvarnim potrebama grada. Jedan od takvih projekata je i "Zeleni grad", koji, iako zvuči obećavajuće na papiru, u stvarnosti pati od nedostatka strategije i pripreme. Ističe da je važno da projekt bude usmjeren na stvarne ekološke promjene, a ne samo na sadnju drveća. Njegova strategija uključivala bi stvaranje pravog gradskog parka, uređenje jezera Orešje, uređenje poučno-rekreativne staze Svetonedeljski breg - Mala Gorica. Zalaže se za pametno gospodarenje otpadom, zaštitu kvalitete zraka i vode, te da gradske ulice postanu zelene aleje.

Ulaganje u obrazovanje, sport i skrb o starijima
Jedan od važnijih problema koji Obradović vidi u svom gradu jest nedostatak kapaciteta u vrtićima. „Grad nema dostatne kapacitete za djecu. Djeca iz iste obitelji završavaju u različitim vrtićima na različitim krajevima grada. To nije statistika, to je svakodnevica našim građanima. U osam godina izgrađena su samo dva nova vrtića, i to pred izbore. Zar je to tempo kojim ćemo rješavati probleme?” - govori Obradović te nastavlja s prijedlozima rješenja, uključujući proširenje kapaciteta vrtića i škola, izgradnju nove osnovne škole u Kerestincu te vrtića u naseljima poput Orešja. Cilj mu je osigurati da svako dijete u Svetoj Nedelji dobije mjesto u vrtiću, a dugoročno planira da svako gradsko naselje ima barem jedan vrtić.
Planira ulagati u kvalitetu obrazovanja jer, kako naglašava, „nije dovoljno samo pružiti školu. Potrebno je raditi na kvaliteti nastave. Više novca za škole nije trošak. To je ulaganje u našu budućnost. Grad mora biti mjesto u kojem mladi žele ostati. Osim toga omogućiti djeci pristup izvanškolskim aktivnostima i sportskim programima.”
Razvoj sporta i fizičkih aktivnosti ključno je za zdravlje djece i mladih, govori Obradović i zato je nužno ulagati u sportsku infrastrukturu koja zadovoljava potrebe svih, od djece i amatera do profesionalnih sportaša. Jasno ističe da je za napredak sporta u Svetoj Nedelji potrebna „nova energija“ i sustavni pristup razvoju sporta i rekreacije.
“Nakon što se izgrade sve dvorane koje su najavljene, imat ćemo ih pet. No, nijedna ne zadovoljava propise. Klubovi treniraju gdje stignu. Imamo jednu žensku ekipu ŽMNK MC Plus koja je prvak Hrvatske a nemaju gdje igrati pred punom dvoranom.”
„Grad mora prestati pogodovati određenim pojedincima jer sport ne smije biti političko sredstvo“
- upozorava Obradović, te dodaje da trenutno u cijelom gradskom sportu rade samo četiri trenera, i to ni jedan u najzastupljenijim sportovima poput nogometa, rukometa i košarke. „Nisu dovoljni entuzijasti i dobra volja – trebaju nam školovani, stručno osposobljeni treneri koji će znati kako pristupiti svakom djetetu, u pravoj dobi, na pravi način“ - govori Obradović i najavljuje osnivanje Ureda za sport i ravnomjerno ulaganje u sportsku infrastrukturu.
Naglašava da je ulaganje u obrazovanje i sport ključno za zdrav razvoj zajednice. Međutim, to nije jedini segment na kojem planira raditi. Predviđa uspostavu platforme za poduzetnike, stvaranje poduzetničkog HUB-a i otvaranje industrijske zone koja će pružiti podršku malim i srednjim tvrtkama. Kultura će biti dostupna svima kroz različite inicijative, uključujući otvaranje Centra za kulturu, uvođenje kulturne karte grada, organizaciju festivala i događanja tijekom cijele godine. „Grad treba biti živ – kulturna ponuda mora biti dostupna svim građanima, a ne samo onima koji žive u centru ili elitnim naseljima“.
Također ističe kako je izgradnja Doma za starije jedan od prioriteta, jer želi osigurati sustavnu podršku sve brojnijoj starijoj populaciji. „Naša populacija stari, a to znači da moramo razviti usluge koje omogućuju da stariji ljudi žive kvalitetno i neovisno što duže.“
Briga za najranjivije
Jedna od snažnijih poruka u Obradovićevoj kampanji odnosi se na podršku djeci s teškoćama u razvoju, osobama s invaliditetom i njihovim obiteljima. Priznaje vlastitu raniju neinformiranost: “Iskreno, i ja sam kasno počeo shvaćati koliko malo znamo o svakodnevnim borbama...” – no upravo ga je ta spoznaja potaknula da se zauzme za konkretne promjene. Kritizira postojeći sustav koji, iako “ima novaca”, troši ih na “gluposti” i samopromociju, dok su najpotrebitiji zanemareni.
Obradović obećava: povećane naknade za njegovatelje, osiguranje prijevoza i drugih oblika pomoći, izradu specijaliziranih programa u vrtićima i školama, te stipendiranje defektologa, logopeda i asistenata – uz obavezu da ostanu raditi u zajednici. „Više stručnjaka. Više empatije. To je borba u koju idem s cijelim srcem.” Posebno naglašava da nije ekspert za ovo područje, ali dodaje: „Oni će biti uz mene. Ne kao “savjetnici”, nego kao suautori ove promjene.
„Brigu o najranjivijima podići ćemo na razinu koju još nijedan grad u Hrvatskoj nije dosegnuo."
Zdravstvo i sigurnost ne smiju biti luksuz
Osim najranjivijih skupina u društvu, potrebna je promjena i u zdravstvenom sektoru. „Da bismo zadržali kvalitetan kadar, moramo ponuditi uvjete koji će ih motivirati da ostanu i rade u našem gradu. Uvođenje stipendija uz obvezu rada u gradu, bio bi konkretan korak.”
Usto planira subvencionirati rad pedijatara, ginekologa i tim hitne pomoći, te snažno lobirati za osnivanje Javne vatrogasne i policijske postaje”, jer sigurnost stanovnika Svete Nedelje smatra osnovnom potrebom, a ne luksuzom.
Kako bi Sveta Nedelja postala grad koji doista „ima sve“, Obradović ističe kako je vrijeme da se realiziraju konkretni projekti koji prate stvarne potrebe zajednice, a jedan od njih je gradska tržnica koju, kako kaže, grad već odavno zaslužuje.
„Dok su oni razvijali svoje OPG-ove, grad ih nije pratio.” Tržnica nije zamišljena kao megalomanski projekt. Bitno je da bude uz frekventne prometnice, dostupna svima, jednostavna za pristup. Mjesto gdje će lokalni proizvođači moći prodavati, a građani kupovati, brzo, jednostavno i kvalitetno.
“Razgovor sa zrcalom je najgora stvar u životu”
Martin Obradović, kandidat za gradonačelnika Svete Nedelje, često se suočava s pitanjem zašto se upustio u ovu utrku. Pitaju ga drugi, ali ponekad to pitanje postavi i sebi. Njegov odgovor je uvijek isti: „Zato što mi je stalo.“ Smatra da je razgovor sa zrcalom, odnosno svakodnevno suočavanje sa samim sobom, izuzetno važno, ali i, kako kaže, najgora stvar u životu. Ponekad, kako objašnjava, najteži korak može biti traženje odgovora unutar sebe. Ali upravo ta potreba da u ogledalu vidi čovjeka koji se ne boji odgovornosti, vodi ga u ovoj utrci. Stalo mu je do grada, ljudi i poštenja, i vjeruje u grad koji se vodi planski i uz građane, a ne iznad njih.
„Pozivam sve koji osjećaju isto. Budimo hrabri. Budimo glasni. Budimo zajedno. Ne trebamo biti savršeni. Dovoljno je da budemo iskreni, ustrajni i zajedno u namjeri da grad učinimo boljim.”
